Wychowanie i szkolenie psów – dlaczego warto nas wybrać?

W moich oczach szkolenie psów to przede wszystkim praca nad komunikacją, zrozumieniem wzajemnych potrzeb i motywacji, szanowaniu wzajemnych granic. To umiejętność bycia uważnym na psa, wnikliwej obserwacji oraz budowania relacji. By zmienić zachowanie psa potrzebne jest zrozumienie przyczyn zachowania, emocji psa oraz opiekuna, dopiero potem wkraczają wyuczone wcześniej umiejętności – te umiejętności mogą pomóc, ale rzadko kiedy same rozwiążą problem.

Na prowadzonych przeze mnie zajęciach uczę opiekuna, jak obserwować i rozumieć psa oraz jak wykorzystywać tę wiedzę w treningu. Uczę opiekuna jak uczyć psa – daję narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie poradzić sobie z zachowaniami problemowymi psa.

Organizuję wyłącznie zajęcia indywidualne – widzę, że psiakom i ich opiekunom trudno jest skupić się na określonych wskazówkach i zachowaniach, gdy wokół są inne psy, przynajmniej na początku zmiany zachowania. Wzmocnienie więzi między człowiekiem i psem oraz zdobycie podstaw docelowych zachowań i umiejętności powinny odbywać się w atmosferze spokoju, zaufania, braku frustracji – w przestrzeni, w której są w stanie się uczyć. Z mojej strony dokładam wszelkich starań, by dzielić się wiedzą, doświadczeniem i technikami uzyskiwania zachowań dopasowanymi do konkretnego, indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju psa i opiekuna, z którymi mam przyjemność pracować.

Gdzie jesteśmy?

Siedziba szkoły Dobry Trop mieści się w Męcikale koło Chojnicc. Jeśli jest taka potrzeba, dojeżdżam na zajęcia w obrębie ~40 km, co obejmuje miejscowości takie, jak: Chojnice, Charzykowy, Chojnaty, Nieżychowice, Lichnowy, Krojanty, Brusy, lub dalsze miejscowości ustalane indywidualnie, jeśli to możliwe.

CENNIK dojazdu oraz REGULAMIN ZAJĘĆ znajdziecie Państwo w szczegółowym opisie szkoleń poniżej.

Po regulamin zajęć KLIKNIJ TUTAJ.

Najważniejsze informacje

Życie z psem to wielka przygoda, ale też wielka odpowiedzialność. Stawia przed nami nieustanne wyzwania, od przechodzenia koło płotu, za którym piekli się inny pies po spacery w tłumie ludzi i rowerów, czy w lesie, gdzie na pozór nudno. Na zajęciach dowiesz się, jak pomóc psu być spełnionym i niekłopotliwym towarzyszem życia codziennego, a jednocześnie zapewnić mu realizację jego potrzeb. Nauczysz się, jak zapewnić codzienną dawkę spaceru i treningów tak, abyście oboje się nie nudzili; i jak sprawić, by pies chciał z Tobą pracować nie tylko w sali treningowej, ale także w trudniejszych warunkach. Odkryjesz wspólne zainteresowania i zasady bezpiecznego przeprowadzenia psiaka przez życie, i poznasz podstawy psiej etykiety.

Każdy opiekun i pies ma inne potrzeby i oczekiwania, więc te ustalamy indywidualnie, ale umiejętności, nad którymi zwykle pracujemy wliczają takie elementy, jak:

  • budowanie relacji z psem w oparciu o jego potrzeby, sposób komunikacji oraz jasne zasady
    szeroko pojęte uczenie pewności siebie psa i nabywanie kompetencji społecznych
  • nauka podążania za człowiekiem, przywołania i odwołania psa
  • nauka spokoju w trudnych warunkach (spotkania z psami, ludźmi, opanowanie przy zabiegach pielęgnacyjnych)
  • nauka prawidłowej zabawy
  • nauka zajmowania miejsca na legowisku 
  • chodzenie na luźnej smyczy / przy nodze w rozproszeniach i trudnych warunkach
  • ustalanie i wprowadzanie zasad oraz sposobów radzenia sobie z kłopotami wychowawczymi (m.in.: skakanie, ciągnięcie na smyczy, akceptacja szelek czy kagańca itp.)

Dla kogo są zajęcia?

Na zajęcia przyjmujemy psiaki w każdym wieku i opiekunów, którzy chcą rozpocząć przygodę z lepszym zrozumieniem swojego psa oraz uczeniu go przeróżnych umiejętności. Na zajęcia zapraszam wszystkich domowników, choć to jedna osoba powinna być odpowiedzialna za ćwiczenia na zajęciach, by potem dzielić się wiedzą w domu.

Rozkład zajęć

Pojedyncze zajęcia zwykle rozpoczynamy w domu psa, gdyż tam z reguły zachowuje się naturalnie. Zajęcia odbywają się także w siedzibie szkoły (Wrzosowa 4, Męcikał) lub wyznaczonych wcześniej miejscach (np. park, dworzec, las itp.). Pojedyncze spotkanie trwa 1 – 1,15 godz. Przed pierwszym spotkaniem wysyłam niezbędne informacje (regulamin zajęć, co przygotować), a po każdym spotkaniu – podsumowanie, instrukcje i plan działania.

Cennik i płatność

Koszt pojedynczych zajęć to 180 zł, co obejmuje spotkanie, które zwykle trwa godzinę/półtorej, podsumowanie tegoż spotkania ze wskazówkami, na co zwracać uwagę, jak trenować oraz porady między spotkaniami, jeśli takowe są potrzebne. Opłatę za zajęcia należy uiścić na początku spotkania (BLIK/gotówka) lub przelewem na konto (potwierdzenie na min dobę przed zajęciami). Brak wpłaty to brak zajęć. 
Koszt dojazdu do domu psiaka to 1,50 zł / 1 km, liczony w jedną stronę.

Płatność gotówką/BLIKIEM lub przelewem na konto DOBRY TROP ANNA ŻMICH (nr konta 09 1160 2202 0000 0003 4233 8959). 

Jak przygotować się do zajęć praktycznych?

Podczas zajęć praktycznych bardzo proszę o to, by psiak był na obroży lub szelkach oraz smyczy. Oprócz zestawu spacerowego, przygotujcie:

  • połowę posiłku psa oraz smakołyki (dobrze jest mieć różne ‘struktury’ smakołyków: małe do łatwego nagradzania, maziste do wylizywania (troszkę psiego pasztetu, serka, pasty rybnej itp.). Zabierzcie też coś, co psiak może podgryzać przez dłuższy czas – gryzak naturalny, suszone ucho, kong itp.
  • zabawkę do szarpania dobraną do wielkości psa – szarpak do przeciągania się z psem, np. szarpak polarowy, piłkę na sznurku (bez piszczałki), kawałek mopa itp

Jako że podczas zajęć trenujemy z użyciem jedzenia, bardzo proszę nie karmcie psiaków przed zajęciami całą porcją – odłóżcie około połowę śniadania, obiadu czy kolacji z zapakujcie na zajęcia. Przed zajęciami nie fundujcie psiakom wyczerpujących spacerów czy zabaw – niech będą wypoczęte i chętne do ćwiczeń.

Jesteś w DOBRYM miejscu, jeśli:

  • chcesz zrozumieć swojego psa oraz jego potrzeby oraz to, co motywuje go do konkretnych zachowań
  • chcesz uporządkować i odświeżyć  swoją wiedzę o psach
  • chcesz pogłębić więź ze swoim psem
  • chcesz poprawić obecną sytuację, w której znajdujesz się ze swoim psem
  • chcesz i jesteś przygotowany na cierpliwą pracę i znajdowanie rozwiązań długoterminowych

Jesteś w ZŁYM miejscu, jeśli:

  • nie chcesz się angażować, szukać trwałych narzędzi i rozwiązań dla siebie i swojego psa
  • nie interesują cię potrzeby i dobrostan twojego psa i nie widzisz sensu w pogłębianiu relacji z nim
  • nie jesteś świadomy, że niektórych zachowań może nie dać się wyeliminować całkowicie
  • nie chcesz nabywać, odświeżyć lub porządkować wiedzy o psach
  • szukasz szybkich rozwiązań, bez znajdywania przyczyn zachowań swojego psiaka